Kedves Középiskolás Diák!
Amennyiben tanulmányaid folytatását a fizika, a matematika, vagy az informatika területén képzeled el,
akkor a lehető legjobb helyen jársz. Itt ugyanis nem kell feltétlenül választanod közülük, mindhárom tárgykörben jelentős ismeretekre tehetsz szert.
Intézetünkben jelenleg épp azon dolgozunk, hogy a 2017-es évben belépő hallgatók a személyükhöz a leginkább illeszkedő képzést kapják.
Az új rendszerben a második évtől a hallgatók ösvényeket jelölhetnek ki maguk számára, azaz választhatnak, hogy az informatikával,
a matematikával, az elméleti fizikával, vagy a laboratóriumi munkákkal szeretnének-e mélyebben megismerkedni.
Természetesen képzésünk azok számára is nyitva áll, akik fizikatanárként képzelik el a jövőjüket.
Ők az Intézet által meghirdetett 5+1 éves képzésekben vehetnek rész. Szakpárként választhatják a matematikát, informatikát, vagy a biológiát.
Aki a tanári pályán gondolkodik, mindenképp javasoljuk, hogy olyan intézményben igyekezzen elhelyezkedni, ahol nem csak a tananyagot,
de olyan tanítási módszertani elemeket is elsajátíthat, mely segítségül fog szolgálni számára a jövőben a diákok figyelmének fenntartásában.
Intézetünk teljes mértékben elkötelezett a tanár szakosok számára történő oktatásban ezen módszertani elemek beépítésére.
A jelenlegi tantárgyreform miatt a konkrét hálóterveket csak később lesz módunkban a nyilvánosság elé tárni,
de remélhetően elégséges információval szolgálnak a középiskolákba eljuttatott tájékoztatóink:
A felmerülő kérdésekkel kapcsolatban nyugodtan írj a
tothgy@fizika.ttk.pte.hu e-mail címre, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot
Facebook oldalunkon.
Fizika alapképzési szak
- Szakképzettség: Fizikus
- Szakirányok: Fizikus, Informatikus-fizikus
- Képzési idő: 6 félév
- Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 180 kredit
A BSc-ben a szakirány választása nagyban meghatározza a hallgató további tanulmányait, az MSc-ben oktatott tárgyak egy szakirányon belül támaszkodnak a megfelelő BSc szakirányon elsajátított ismeretekre. Szerencsés tehát, ha az alapképzésben az első év végére a hallgatók már határozott elképzelésekkel rendelkeznek választandó pályájukról. Természetesen biztosított a szakirányok közötti váltás, az MSc-re való bejutásnak nem feltétele az azonos szakirány teljesítése a BSc-ben.
A szakirányok közötti választásra a második félév végén kerül sor. A három szakirány közül minden hallgató szabadon választhat, nincsenek létszámkorlátok.
A mesterszakokra való bejutás esélyeit növeli a jó tanulmányi eredmény, ez a felvételi eljárásban a hozott pontok formájában jelenik meg.
Fizikus szakirány
Elsősorban azoknak a hallgatóknak ajánljuk, akik fizikus kutatói pályára készülnek. Mélyebben érdeklődnek a fizika, mint tudomány iránt, törekednek a felsőbb fizikai, informatikai és matematikai ismeretek megszerzésére és ezért tanulmányaikat a Fizikus MSc szakon kívánják folytatni.
Informatikus-fizikus szakirány
Elsősorban informatikai érdeklődésű hallgatóknak ajánljuk. Olyan programozási, számítógépes ismeretek sajátíthatók el, amivel akár a három éves képzés végén, a BSc diploma megszerzése után is el lehet helyezkedni. Emellett a választható tárgyak keretében gondoltunk az informatika mellett a fizika iránt is érdeklődő hallgatókra. Ők az MSc Informatikus-fizikus szakirányán tovább bővíthetik ismereteiket.
A képzéssel kapcsolatos további információk (szakmai tájékoztatás):
Fizikus mesterképzési szak
- Szakképzettség: Okleveles fizikus
- Szakirányok: Alkalmazott fizikus, Informatikus-fizikus
- Képzési idő: 4 félév
- Kontaktórák száma: 1450
- Az oklevél megszerzéséhez szükséges kreditek száma: 120 kredit
A képzés célja olyan fizikusok képzése, akik alkalmasak az alapvető természeti jelenségekben megnyilvánuló fizikai törvényszerűségek kísérleti tanulmányozására, azok elméleti értelmezésére és jártasak az informatika fizikát érintő területein. Magas színvonalon képesek üzemeltetni a fizikai törvényeken alapuló eljárásokra és csúcstechnológiai folyamatokra alapozott berendezéseket. Felkészültségük alapján legyenek képesek tanulmányaik doktori képzés keretében történő folytatására.
A mesterképzési szakon végzettek ismerik:
- a modern fizika főbb témaköreinek átfogó elméleti és gyakorlati ismeretanyagát,
- a fizika alkalmazott elméleti, kísérleti, illetve számítógépes módszereit,
- a matematika és az informatika fizikát érintő területeit,
- a tudományos kutatás, önképzés és kommunikáció alapvető módszereit.
A mesterképzési szakon végzettek alkalmasak:
- az alapvető természeti jelenségekben megnyilvánuló fizikai törvényszerűségek felismerésére, e jelenségek tudományos igényű kísérleti tanulmányozására és elméleti értelmezésére,
- alap-, ill. alkalmazott kutatást végző kutatócsoportok munkájába való bekapcsolódásra,
- a fizikai törvényekre és csúcstechnológiai folyamatokra alapozott ipari, informatikai és mérési rendszerek magas színvonalú üzemeltetésére,
- az informatika fizikát érintő szakterületeinek művelésére,
- rendszeres szakmai önképzéssel új tudományos eredmények feldolgozására és munkájuk során ezek alkotó módon való alkalmazására,
- kísérletek tervezésére, kivitelezésére és kiértékelésére,
- a fizikához és rokon területeihez kapcsolódó tudományos problémák megfogalmazására,
- a tanulmányaik során szerzett ismereteik és problémamegoldó készségük segítségével önálló és irányító munkakörök betöltésére a fizika tudományos eredményeit vagy módszereit felhasználó egyéb területeken (szakigazgatás, környezetvédelem stb.).
Az előzményként elfogadott alapszakok, valamint a kritérium ismeretkörök és kreditértékek:
- a bemenethez feltétel nélkül elfogadott alapszakok: fizika alapképzési szak (BSc),
- a bemenethez megadott feltételekkel elfogadott alapszakok, ill. kreditkövetelmények, az erre vonatkozó konkrét előírások, a hiányzó ismeretek pótlásának biztosítása.
Az alábbiakban meghatározott kreditek teljesítésével elsősorban számításba vehető alapképzési szakok:
- kémia,
- környezettudomány,
- villamosmérnök,
- vegyészmérnök,
- gépészmérnök,
- mechatronikai mérnök,
- anyagmérnök,
- mérnöki informatika - műszaki informatika,
- a természettudományi képzési terület egyéb szakjai és
- a matematika a fizika tanári szakirány szakmai moduljával.
A fizikus mesterképzésbe való felvétel szükséges feltétele, hogy a jelentkező az alábbi tárgykörökben összesen legalább 65 kreditnyi, külön-külön pedig legalább a megadott kreditpontszámnak megfelelő, korábbi felsőfokú tanulmányaiban megszerzett, hitelesen dokumentált ismeretanyaggal rendelkezzen. Szintén ezen feltételek teljesítésével vehetők figyelembe továbbá azok az alap- vagy mesterfokozatot adó alapképzési szakok, illetve a felsőoktatásról szóló 1993. évi LXXX. törvény szerinti főiskolai vagy egyetemi szintű alapképzési szakok, amelyeket a kredit megállapításának alapjául szolgáló ismeretek összevetése alapján a PTE kreditátviteli bizottsága elfogad.
Fizika |
Matematika, informatika |
Egyéb természettudományos ismeretek |
Fizika, Fizikai kémia, Elektronika, Műszaki fizika |
Matematika, Informatika, Programozás, Számítástechnika |
Kémia, Anyagtudomány, Nukleáris, Környezetvédelmi ismeretek, Mérés, Folyamatszabályozás, Irányítástechnika |
legalább 20 kredit |
legalább 18 kredit (ebből matematika legalább 10 kredit) |
legalább 15 kredit |
A mesterképzésbe való felvétel feltétele, hogy a felsorolt ismeretkörökben legalább 40 kredittel rendelkezzen a hallgató. A hiányzó krediteket a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, a felvételtől számított két féléven belül, a tanulmányi és vizsgaszabályzatban meghatározottak szerint meg kell szerezni.
Elvárt idegennyelv-ismeret:
- A mesterfokozat megszerzésének (az MSc diploma kibocsátásának) feltétele államilag elismert legalább középfokú C típusú nyelvvizsga vagy azzal egyenértékű érettségi bizonyítvány, illetve oklevél szükséges angol nyelvből.
- A BSc diplomát szerzetteknél a diploma kiadásának feltétele C típusú középfokú nyelvvizsga megszerzése. Amennyiben a nyelvvizsgát angol nyelvből szerezte meg, további nyelvvizsga megszerzését nem írjuk elő, de a lehetősége biztosított.
- Az idegennyelv-oktatást a PTE Bölcsészettudományi Karának Idegen Nyelvi Lektorátusa biztosítja; az áthallgatás intézményi szinten koordinált és szabályozott. A középfokú nyelvvizsgához heti 4 órás általános nyelvi képzés javasolt. Többek között angol nyelvből a Pécsi Tudományegyetemen bármely fokon állami nyelvvizsga tehető.
A képzéssel kapcsolatos további információk (szakmai tájékoztatás):
Fizikatanár mesterképzési szak
- Szakképzettség: Okleveles fizikatanár
- Képzési forma, tagozat: Mesterképzés, nappali és levelező tagozaton
- A képzési idő és a kreditek száma az alapdiplomától függően változik, az alapképzésekre épülő szakon, nappali képzésben öt félév és 150 kredit (ld. táblázat).
Képzési forma |
Összes képzési idő/kredit |
Ebből "fizika" kredit |
Alapképzésre épülő tanári szakon, két tanári szakképzettség párhuzamos megszerzésekor |
5/150 |
30 (első tanári szakképzettség), vagy 50 (második tanári szakképzettség esetén) |
Mesterfokozatot adó szakon nem tanári szakképzettség megszerzését követően, vagy valamely mesterszakkal párhuzamosan felvett tanári szakon |
3/90 |
30 (ha további 10 kredit kreditátvitellel elismerhető) |
Főiskolai szintű fizikatanári szakképzettség birtokában |
2/60 |
30 |
Újabb tanári szakképzettség megszerzésére irányuló képzésben, tanári szakon szerzett mesterfokozat birtokában * |
2/60 |
40 |
Egyetemi vagy főiskolai szintű tanári, de nem fizikai szakképzettség birtokában * |
2/60 |
40 |
Két főiskolai szintű tanári (ebből egyik fizika) szakképzettség birtokában ugyanezen a két szakterületen két tanári szakképzettség megszerzésekor |
2/60 |
30 |
* A felvétel előfeltétele 50 kredit fizika ismeret. Ha ilyen még nincs, ez részismereti képzés keretében szerezhető meg. |
A képzés célja az alapfokozaton vagy más felsőfokú végzettség keretében szerzett szakképzettségre, illetőleg ismeretekre alapozva a közoktatásban, a szakképzésben és a felnőttképzésben az oktatási, pedagógiai kutatási, tervezési és fejlesztési feladatokra, továbbá a tanulmányok doktori képzésben történő folytatására való felkészítés.
Első tanári szakképzettség csak két szakterület párhuzamos elvégzésével szerezhető. Fizika alapszak tanári szakiránnyal történő elvégzése után a mesterképzésben 30 kredit a fizika blokk. Nem fizika alapszak tanári szakiránnyal történő elvégzése után a mesterképzésben 50 kredit a fizika blokk. A további krediteken a pedagógiai és pszichológiai ismeretkörök (40 kredit), valamint az összefüggő intézményi gyakorlat (30 kredit) osztoznak.
Nyelvi követelmények: A tanári mesterfokozat megszerzéséhez államilag elismert legalább középfokú C típusú, illetve ezzel egyenértékű nyelvvizsga letétele szükséges.
A képzéssel kapcsolatos további információk (szakmai tájékoztatás):