Véges válaszidejű szűrők tervezése MATLAB segítségével
Munka jellege: számítógépes modellezés, programozás
Téma rövid leírása:
A digitális szűrők alkalmazását sokáig akadályozta a szükséges nagy számítási kapacitás hiánya. Ezek az akadályok a számítási teljesítmény növekedésével egyre inkább eltűnnek. Ma hozzáférhetőek olyan jelfeldolgozó processzorok, amelyekkel extrém tulajdonságú sávzáró szűrők (nagy jósági tényezőjű, ugyanakkor nagy elnyomású) valósíthatóak meg. A dolgozat FIR szűrők tervezését, és adott platformon (pl. DSP PIC) való megvalósítását célozza meg.
Szükséges készségek: Jelfeldolgozási alapismeretek, programozási ismeretek, MATLAB használata
Munka jellege:Téma rövid leírása:
Az időtérben működő lineáris terahertzes spektroszkópiai rendszer beüzemelése, tesztelése. A konkrét alkalmazásokhoz illeszkedő mintatér továbbfejlesztése. A közvetlenül mért időtérbeli adatokból a vizsgált minta frekvenciafüggő dielektromos jellemzőinek meghatározására irányuló kiértékelő módszer szoftveres fejlesztése.
Szükséges készségek:
Munka jellege:Téma rövid leírása:
Az első lézer folyamat megvalósítása óta a kutatás egyik legfontosabb iránya a minél rövidebb hullámhosszon működő lágyröntgen lézer megvalósítására irányult. A lágyröntgen lézerek megvalósítása azért jelent nagy kihívást a lézerkutatással foglalkozó szakemberek számára, mert a gerjesztéshez, a látható tartományhoz képest sok nagyságrenddel nagyobb pumpáló energiára van szükség. Az egyik lehetőség a lágyröntgen lézer megvalósítására a kapilláris-kisülés alkalmazása. A dolgozatban a jelölt kísérleteket végez a PTE kapilláris lágyröntgen lézerével.
Szükséges készségek:
Az Ar+8 lágyröntgen lézer és kapilláris plazma alapú LWFA számítógépes modellezése
Munka jellege:Téma rövid leírása:
Az első lézer folyamat megvalósítása óta a kutatás egyik legfontosabb iránya a minél rövidebb hullámhosszon működő lágyröntgen lézer megvalósítására irányult. A lágyröntgen lézerek megvalósítása azért jelent nagy kihívást a lézerkutatással foglalkozó szakemberek számára, mert a gerjesztéshez, a látható tartományhoz képest sok nagyságrenddel nagyobb pumpáló energiára van szükség. Az egyik lehetőség a lágy-röntgen lézer megvalósítására a kapilláris-kisülés alkalmazása. A dolgozatban a jelölt a PTE kapilláris lágyröntgen lézerének számítógépes modellezését fogja végezni. A modellt gyakran alkalmazzák LWFA gyorsítások elemzéséhez, mivel olyan plazmaoszcillációkat ír le, amelyeket nagy intenzitású lézerimpulzusok idéznek elő fény-plazma kölcsönhatás révén. A plazmaoszcillációk, töltésszeparáción keresztül, töltött részecskék (elektronok) gyorsítására alkalmas longitudinális elektromos teret keltenek. A dolgozatban a jelölt a PTE kapilláris plazma alapú LWFA-nak számítógépes modellezését fogja végezni.
Szükséges készségek:
E-learninges tananyagfejlesztés a fizika oktatásához
Munka jellege: Tananyagfejlesztés
Téma rövid leírása:
Napjainkban az e-learning rendszerek egyre elterjedtebbek. Ezek a rendszerek a segédanyagok elérhetővé tételén és a tanulói teljesítmény nyilvántartásán túl számos egyéb módon segítik az oktatást és az önálló tanulást; például a legismertebb rendszerben, a moodle-ben ilyen a fogalomtár, a felmérés, a fórum, a teszt vagy a Wiki.
A hallgató feladata a fizika egy területének feldolgozása valamely e-learninges rendszer (célszerűen az egyetemünkön is használt „moodle”) segítségével. Munkája során megismerkedik a rendszer lehetőségeivel, feltérképezi esetleges hiányosságait és egy olyan oktatási segédanyagot (e-learninges kurzust/kurzusrészletet) hoz létre, amely az oktatás valamely szintjén segíti az általa választott fizikai terület tanítását vagy a tanuló általi teljesen önálló feldolgozást.
Munka jellege: Irodalomfeldolgozás, programozás
Téma rövid leírása:
Napjainkra a grafikus gyorsítókártyák kötelező részévé váltak a személyi számítógépek hardverének, a videojátékok mögött dolgozó grafikus motorok pedig valósághű virtualizációra képesek már nem túl nagy hardverigény mellett is. Ennek fényében széles körben használható lenne egy labormunkára történő felkészülést segítő olyan asztali grafikus alkalmazás, amely egy interaktív fizikalabort modellez. Így a hallgatók biztonságosan készülhetnek fel a mérőberendezések használatára és a mérések elvégzésére.
Szükséges készségek: Programozás, 3D grafika
Munka jellege: irodalomfeldolgozás, analitikus és numerikus számolás
Téma rövid leírása:
A biomolekuláris rétegek folyadék-folyadék, illetve folyadék-szilárd határfelületen megfigyelhető viszkoelasztikus viselkedésének elemzése érdekes és kísérleti szempontból fontos feladat. A hallgató a viszkoelasztikus elemeket leíró Voigt-modell segítségével modellezi a kérdéses többrétegű rendszer bizonyos nyírófeszültségre adott akusztikus válaszát. A modellt nem megcsúszó (no-slip) határfeltételek figyelembe vételével dolgozza ki.
Szükséges készségek: programozási ismeretek (MATLAB); angol (esetleg német) nyelv ismerete
Munka jellege: problémamegoldás
Téma rövid leírása:
A dolgozat célja, hogy a jól ismert kényszermozgásokon felülkerekedve a newtoni és a lagrange-i mechanika módszereit alkalmazzuk érdekesebb mozgások tárgyalására különös hangsúlyt fektetve a kényszerfeltételek megfogalmazására. Ízelítőül: asztalon eldőlő pálca, asztalon és tűhegyen lengő félgömbhéj, mozgó lejtőn guruló henger, lejtőn billegő rajzszög, stb…
Szükséges készségek: mechanikában való jártasság, elemi fizikai problémák megoldásához szükséges készség
Munka jellege: kísérleti munka + programozás
Téma rövid leírása:
A lézeres gyors prototípus gyártás alapvető eljárásainak megismerése. A mikron pontosságú mechanikai rendszerek elemzése és egy léptetőmotoros meghajtású 3D rendszer megépítése és tesztelése. A lézerfény fókuszálásának tervezése és realizálása. 3D modellek készítése nagyteljesítményű (1 kW-os) CO2 lézerre lés minősítésük elvégzése
Szükséges készségek: affinitás a mechanikai és elektromos szereléshez, programozási alapismeretek
Munka jellege: kísérleti munka
Téma rövid leírása:
A kapilláris kisüléssel működő Röntgen lézer plazmájának időbeli kialakulása, fejlődése a kutatás tárgya. Feladat a 10 ns-os időskálán végbemenő plazma összehúzódás (Z-pinch) megfigyelése a plazmacsatorna lézerekkel történő átvilágításával. Folytonos lézerrel a teljes folyamatot egy plazma impulzus alatt mértjük fel, 1 ns-os impulzusú festéklézerrel pedig egy adott időpillanatban a plazma egyes alkotórészeinek rezonáns abszorpcióját határozzunk meg.
Szükséges készségek: optikai, atomfizikai, elektronikai alapismeretek
Röntgenlézer gázellátó rendszere és a monitor vákuum rendszer nyomásviszonyainak elemzése
Munka jellege: kísérleti munka, számítógépes modellezés
Téma rövid leírása:
A kapilláris kisüléssel működő Röntgen lézer kisülési csövébe injektált gáz nyomása időbeli változásának mérése és modellezése. A kisüléssel kapcsolatba kerülő diagnosztikai kamra nyomásviszonyainak kísérleti vizsgálata és modellezése. Az optimális határoló apertúrák és tágulási terek tervezése, modellezése és kivitelezése.
Szükséges készségek: termodinamikai alapismeretek, numerikus modellezés
Munka jellege: Numerikus és analitikus számítások, a kapott eredmények kiértékelése
Téma rövid leírása:
Amikor egy nemlineáris kristályban a nagyobb energiájú és átlagos frekvenciájú impulzusból a kisebb energiájú és átlagos frekvenciájú impulzusba „áramlik át az energia”, optikai parametrikus erősítésről beszélünk (Oprical Parametric Amplification – OPA). Az OPA folyamatot gyakran alkalmazzák olyan impulzusok erősítésére, melyeket lézerek segítségével nem, vagy csak kis energiával lehet előállítani. Amennyiben a cél nagy energiájú fényimpulzusok létrehozása, kulcsfontosságú szerepe van a folyamat hatásfokának, melyet számos anyagi és a folyamatban résztvevő impulzusokra vonatkozó egyéb paraméter befolyásol. A diplomamunka összefoglalná a szakirodalomban fellelhető eredményeket, valamint számításokkal, esetlegesen analitikus formulák levezetésével alátámasztva részletesen tárgyalná a folyamatban résztvevő impulzusok profiljától való hatásfok-függést.
Szükséges készségek: Matlab és Origin felhasználó szintű ismerete, angol nyelvű olvasásértés
Munka jellege:Téma rövid leírása:
Időtartománybeli terahertzes spektroszkópiai mérések kiértékelésére vonatkozó szakirodalom feldolgozása, modellfejlesztés. Az általánosan elfogadott síkhullám-közelítés határainak feltárása (Guoy-fázis szerepe). Igény esetén lehetőség van spektroszkópiai mérésekbe való bekapcsolódásra (Dr. Buzády Andreával közösen).
Szükséges készségek: